Koszi-lap

Jog, jogtalanság, jogállamiság, cikkek publikációk, vélemények egy testvérpár hányattatásáról.Okulásul, mások épülésére. Bízva a megcsúfolt demokrácia helyreállításában.

Tárgyalásról…

 

Ki , - kit véd és vádol?

 

tn_aid1973_20060605214247_816.jpg   A kétnaposra tervezett vádbeszéd minimum három napos lesz. Ez már biztos. Tegnapi napon az ügyészség elkezdte a „hármas ügy” vádbeszédét ismertetni. Az olajlopási, a diósdi és a Terjék ügy nem fért bele a tervezet két napba, így jövő hét kedden még mindig a vádbeszéd fog zajlani.

 

A tegnapi és a mai vádbeszédeket hallgatva, nagyon hamar feltűntek érdekes  dolgok az ügyészség részéről!

 

Az ügyészség részéről erőteljesen sérülni látszik a pártatlan, objektív és tárgyilagos ügy és vádismertetés. Vannak egyes vádlottak, akik élvezik az ügyészség védelmét. Mintha az ügyészség védené őket, és nem is csak a védőik. Érződött a mentőakció íze ahogyan az ügyészség egyes elemeket igyekezett tompítva, esetleg nem a ténybeli állapotokat visszatükröztetve ismertetni az eljáró bírói tanácsnak.

 

Erre a legjobb példa az, hogy a mai napon az ügyésznő felolvasta, hogy Cz. Attila mindig is az életellenes cselekedetek ellen volt! (Nem szó szerinti idézet, hanem tartalmi!)

 

Ha már ennyire galamblelkületű ez az ember(?), akkor miként kerülhetett a nyomozati anyagokba a Sz.K.-Cz. szembesítések során, és mások által is megerősített kijelentése, ha a Szövő nem azt teszi, amit kérnek, akkor itthon a gyermeke fejével fog focizni. Mert ezen kijelentését Thaiföldön tette, amikor meglátogatta a kimenekülteket. Érdekes momentum lenne, ha kiderülne az Alföldy Pista bácsi és a Dinda ügy valódi háttere! Érdemes lenne mélyebben rákérdezni ezekre Cz. Attilánál.

 

Másik, igencsak érdekes jogi kérdés a Szerémi úti rablás esete. Szintén a nyomozati jegyzőkönyvek tanúsága szerint, amikor Cziberét szembesítették Sz. Istvánnal. Ott Cz. kijelentette, hogy Sz. tevőlegesen nem vett részt a rablásban, ám a másnapi média híradásokból összerakhatta Sz. István, hogy mire is kért Cz. kölcsönt Sz-től.

 

Ezek szerint Sz, amikor kölcsön adott, akkor még nem tudta, hogy mire adott kölcsönt Cz-nek, de másnap megnyugodva hátradőlhetett a foteljában, miután a hírekből sikerült neki összeraknia, hogy Cz. rabláshoz kérte tőle el a pénzt. Igaz, amikor kérte, nem mondta, hogy mire kell a pénz, ám Cz. azt gondolta, hogy a Sz. István utólag fogni tudja!

 

Az ügyészség itt arra hivatkozik, hogy Cz. mindig mástól kapott utasításokat, feladatokat. Ám, ennek erőteljesen ellentmond az, hogy P.Sándor XXVI. rendű vádlott,  aki végül is az első feltáró vallomást tette, következetesen azt vallotta minden szinten, hogy az utasításokat Cz. Attila adta ki mindig!

 

Ezen kívül érdekesnek tűnt a vádirat felolvasásánál, hogy mindenkiről keményen le lett szedve az un.”keresztvíz”, csupán Cz. Attila estében sikeredett árnyékoltra a jellemzés. Az ügyésznő Sz. Istvánról azt állította, hogy "keresztapa" lehetett!Tipikus utalás a maffiára! Ilyet, milyen jogon mert kijelenteni? Netalán rendelkezik pszichológusi diplomával is?

 

És még lehetne sorolni az egyesekkel szemben elhangzott vádakat, amelyeket az ügyészség, -bátran állíthatjuk- célirányosan írt meg. Mentsük a kedvencet, de miért is? Ássuk el azokat is, akiknek netalán semmi közük ezekhez az ügyekhez!

 

És az ügyészség alapjaiban sértve az emberi és a törvényi jogokat, pirulás nélkül védi azt, akire a törvény teljes szigorával kellene lecsapnia!

 

Ezért, emlékeztetőleg beidéznék egy –két idevágó törvényhelyi passzust, netalán ha olvasná valamely illetékes, értse is hogy miről beszéltem.

------------------------------------------------------------------------- 

1978. évi IV. törvény

a Büntető Törvénykönyvről

Hamis tanúzásra felhívás

242. § (1) Aki mást büntetőügyben hamis tanúzásra rábírni törekszik, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel, aki pedig ezt polgári ügyben követi el, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) Aki a hamis tanúzásra felhívást fegyelmi, szabálysértési, választottbírósági, avagy egyéb hatóság előtt folyamatban levő ügyben követi el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.

 

/Érdekes esettanulmányokat lehet felfedezni e témakörban a nyomozati iratokban! Pl. Sz.Károly,  V.Viktor megkörnyékezése, ha a Kosziékra terhelő vallomást tesznek,  tanúvédelmi programba veszik őket, vagy V.Viktór esetében més segítettek volna az akkor aktuális lakásának eladásában!!! Csupán azt kellett volna vallani, amit a nyomozóhatóság hallani akart. Sajnos, ezeket véletlenül elfelejttették jegyzőkönyvezni! /

Mentő körülmény elhallgatása

243. § (1) Aki olyan tényt, amelytől a büntetőeljárás alá vont személy felmentése függhet, vele, védőjével vagy a hatósággal nem közöl, bűntettet követ el, és öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

 

/Több olyan indítványt tett a védelem, amelyet sem a nyomozó, sem a vádhatóság nem vett figyelembe. Ha ezeket megvizsgálták volna, akkor 3-4 vádlott nem ülne a vádlottak padján!/

1998. évi XIX. törvény

a büntetőeljárásról

A bizonyítási teher

4. § (1) A vád bizonyítása a vádlót terheli.

(2) A kétséget kizáróan nem bizonyított tény nem értékelhető a terhelt terhére.

 

/ Gyakorlatilag a fenti emberek (3-4 fő) fennáll ez a passzus. Egyértelműen nem bizonyított tényekre alapozva vádolta meg őket a vádhatóság! Csupán két ember, Cz.A.(XXIII.r.vádlott), és P.I. (III.r vádlott) bemondásaira, vallomásaira alapoztak. Valamint a telefonlehallgatási jegyzőkönyek nem egyértelműen értelmezhezető részei.  Ezt erősíti a két személy börtönlevelezése is./

 

A hivatalból való eljárás, a büntetőeljárás megindítása és a büntetőeljárás akadályai

6. § (1) A bíróságnak, az ügyésznek és a nyomozó hatóságnak kötelessége, hogy az e törvényben megállapított feltételek esetén a büntetőeljárást megindítsa, illetőleg az eljárást lefolytassa.

(2) Büntetőeljárás csak bűncselekmény gyanúja alapján, és csak az ellen indítható, akit bűncselekmény megalapozott gyanúja terhel.

 

/Esetünkben csupán a megalapozottság hiányzik a Kosziék és még 2-3 személy esetében./

(3) Büntetőeljárást nem lehet indítani, a már megindult büntetőeljárást meg kell szüntetni, vagy felmentő ítéletet kell hozni, ha

a) a cselekmény nem bűncselekmény, vagy azt nem a terhelt (feljelentett személy) követte el,

b) nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése, illetőleg az, hogy a bűncselekményt a terhelt (feljelentett személy) követte el,

 

/Sem egyik, sem a másik fiú esetében nem lehet egyértelműen megállapítani egyik bűncselekmény elkövetését sem! Lásd, börtönlevelezés/

c) - az e törvényben meghatározott kivételekkel - büntethetőséget kizáró vagy megszüntető ok áll fenn,

(4) A Negyedik Részben meghatározott eljárásokat (rendkívüli jogorvoslat), kivéve a (3) bekezdés d) pontja az irányadó akkor is, ha az elkövető egy cselekménye több bűncselekményt valósít meg, a bíróság azonban - a vád szerinti minősítésnek megfelelően - nem a vádirati tényállás szerint megállapítható valamennyi bűncselekmény miatt állapítja meg a terhelt bűnösségét.

Az ártatlanság vélelme

7. § Senki sem tekinthető bűnösnek mindaddig, amíg a bűnösségét a bíróság jogerős határozatában nem állapította meg.

 

/A nyomozó és vádhatóság az egész ügy folyamán bűnösnek kezelte őket, és ilyen irányú kommunikációkat adtak ki a közvélemény felé!/

 

III. Fejezet

AZ ÜGYÉSZ

Az ügyész feladata

28. § (1) Az ügyész a közvádló. Az ügyész kötelessége, hogy mind a terheltet terhelő és mentő, mind a büntetőjogi felelősséget súlyosító és enyhítő körülményeket az eljárás minden szakaszában figyelembe vegye.

 

/A Kosziéknál az ügyész minden terhelőnek tűnő momentumot felnagyítva vádiratba foglalt, és egyetlen mentő jellegű tényt sem vett figyelmbe!Ez erősen érződik a vádbeszéd Kosziékra, V.Viktorra vonatkozó részeinél./

 

Az ügyész kizárása

31. § (1) A büntetőügyben ügyészként nem járhat el,

 

d) akitől az ügy elfogulatlan megítélése egyéb okból nem várható.

 

/Megítélésünk szerint erőteljes elfogultság állapítható meg - a nyomozóhatóság hathatós közreműködésnek köszönhetően, - az ügyész személyével kapcsolatban!/

 

2) A kizárási okot a terhelt, a védő, továbbá a sértett, a magánvádló, a magánfél, valamint a sértett, a magánvádló és a magánfél képviselője is bejelentheti.

 

(5) Az ügyész kizárásáról az ügyészség vezetője, az ügyészség vezetőjének kizárásáról a felettes ügyészség vezetője határoz.

 

IV. Fejezet

A NYOMOZÓ HATÓSÁG

A nyomozó hatóság tagjának kizárása

38. § (1) A büntetőügyben a nyomozó hatóság tagjaként nem járhat el,

 

d) akitől az ügy elfogulatlan megítélése egyéb okból nem várható.

 

/L. az ügyésznél leírtakat! Továbbá V.B. nyomozó 1999-ben tett kijelentései a testvérekre, amelyek egy másik ügy dossziéiban meg kell lennie./

A terhelt

43. § (1) A terhelt az, akivel szemben büntetőeljárást folytatnak. A terhelt a nyomozás során gyanúsított, a bírósági eljárásban vádlott, a büntetés jogerős kiszabása, illetve a megrovás, próbára bocsátás vagy javítóintézeti nevelés jogerős alkalmazása után elítélt.

(2) A terhelt jogosult arra, hogy

a) a gyanúsítást, a vád tárgyát, illetőleg ezek változását közöljék vele,

b) - ha e törvény másképp nem rendelkezik - az eljárási cselekményeknél jelen legyen, az eljárás során az őt érintő iratokba betekintsen,

c) megfelelő időt és lehetőséget kapjon a védekezésre való felkészülésre,

d) a védelmére szolgáló tényeket az eljárás bármely szakaszában előadja, indítványokat és észrevételeket tegyen,

e) jogorvoslattal éljen,

 

/ A testvérek és a védőik által benyújtott jogorvoslati kérelmeit az ügyészség rendre lesöpörte, kivétel nélkül elutasította. Nyilvánvaló dolgokat nem vettek figyelembe, amelyek a testvérek szerepét tisztázhatta volna. Ilyen pl. az ún. cella bemérési igény bejelentése, amely bebizonyította volna, hogy Cz. A.,- P.I. és a testvérpár nem lehetett egy helyen, ahogyan ezt Cz.-ék állítják az olajos pénzek átadásával kapcsolatban. ./

f) a büntetőeljárási jogairól és kötelességeiről a bíróságtól, az ügyésztől és a nyomozó hatóságtól felvilágosítást kapjon.

 

(4) A (2) bekezdés c) pont szerinti jogosultság szem előtt tartása mellett a terhelt számára úgy kell biztosítani a felkészülés lehetőségét, hogy az ne járjon az eljárás folytatására nézve aránytalan nehézséggel.

 

VI. Fejezet

AZ ELJÁRÁSI CSELEKMÉNYEKRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

A BÍRÓSÁG, AZ ÜGYÉSZ ÉS A NYOMOZÓ HATÓSÁG ELJÁRÁSI CSELEKMÉNYEINEK ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI

60. § (1) Az eljárási cselekmények végzésekor az emberi méltóságot, az érintettek személyiségi jogait és a kegyeleti jogot tiszteletben kell tartani, és biztosítani kell, hogy a magánéletre vonatkozó adatok szükségtelenül ne kerüljenek nyilvánosságra.

 

/ Már az kimeríti  a jogsértés tényét, hogy a nyomozó hatóság, ügyészi asszisztálással Koszi-klánként aposztrofálta a testvérpárt! 2006. április 6-ig a megjelent hírek a diósdi kettős gyilkosságról szóltak, onnan kezdve, bármi az üggyel kapcsolatos  híradás címéban is a Koszi klán kijelentések vannak. Ez már előrevetíti a tényként szereplő bűnösség fennállását, amelyet még az első fokú bíróság sem mondott ki a testvérekkekl és a többi két-három fő esetében./

 

Másolat készítése az eljárás során keletkezett iratról

70/B. § (1) Az eljárás során keletkezett iratról - ideértve a bíróság, az ügyész és a nyomozó hatóság által beszerzett, illetőleg a büntetőeljárásban részt vevő személyek által benyújtott, valamint csatolt iratot is - az a bíróság, ügyész, illetőleg nyomozó hatóság, amely előtt az eljárás folyamatban van, a büntetőeljárásban részt vevő személyek kérelmére a (2)-(7) bekezdés szerint legkésőbb a kérelem előterjesztésétől számított nyolc napon belül másolatot ad ki.

 

/Jelenleg is hiányos, és lassú a peranyagok átadása! /

VII. Fejezet

A BIZONYÍTÁS

A bizonyítás eszközei

76. § (1) A bizonyítás eszközei a tanúvallomás, a szakvélemény, a tárgyi bizonyítási eszköz, az okirat és a terhelt vallomása.

 

/Csak a két vádlott, Cz.A. és P.I. "vallomásai" vannak, semmi más nem erősíti  a vádakat a Kosziék esetében! Mindeki más csupán Cz.A., és P.I. elmondásaiból hallott a testvérpárról. Ám, ezeket  tényként értékelte az ügyészség./

(2) A büntetőeljárásban fel lehet használni azokat az okiratokat és tárgyi bizonyítási eszközöket, amelyeket valamely hatóság - jogszabályban meghatározott feladatainak teljesítése során a hatáskörében eljárva - a büntetőeljárás megindítása előtt készített, illetőleg beszerzett.

 

A bizonyítékok értékelése

78. § (1) A büntetőeljárásban szabadon felhasználható a törvényben meghatározott minden bizonyítási eszköz, és szabadon alkalmazható minden bizonyítási eljárás. A törvény azonban elrendelheti egyes bizonyítási eszközök igénybevételét.

(2) A bizonyítás eszközeinek és a bizonyítékoknak nincs törvényben előre meghatározott bizonyító ereje.

(3) A bíróság és az ügyész a bizonyítékokat egyenként és összességükben szabadon értékeli, és a bizonyítás eredményét az így kialakult meggyőződése szerint állapítja meg.

(4) Nem értékelhető bizonyítékként az olyan bizonyítási eszközből származó tény, amelyet a bíróság, az ügyész vagy a nyomozó hatóság bűncselekmény útján, más tiltott módon vagy a résztvevők eljárási jogainak lényeges korlátozásával szerzett meg.

 

/Már a nyomozati szakban az eljáró hatóság rábírással, ígéretekkel igyekezett egyes gyanúsítottakat rábírni, hogy a testvérpár ellen valljanak! Így jártak el  P.Zoltán, V.Viktor, B. József esetében is. Sajnos, el felejtették e módszert jegyzőkönyvezni!/

 

Különösen védett tanú

97. § Különösen védetté nyilvánítható a tanú, ha

a) vallomása kiemelkedő súlyú ügy lényeges körülményeire vonatkozik,

b) a vallomásától várható bizonyíték mással nem pótolható,

c) a személye, a tartózkodási helye, valamint az, hogy az ügyész, illetve a nyomozó hatóság tanúként kívánja kihallgatni, a terhelt és a védő előtt nem ismert,

d) személyének felfedése esetén a tanú vagy hozzátartozója élete, testi épsége vagy személyes szabadsága súlyos fenyegetésnek lenne kitéve.

 

/A védett tanú eddig megismert vallomásában leírtakat nem erősítették meg az ercsi mosó és dolgozóinak tett tanúvallomásai./

 

V. Cím

Az okirat

116. § (1) Okirat az a bizonyítási eszköz, amely valamilyen tény, adat valóságának, esemény megtörténtének vagy nyilatkozat megtételének bizonyítására készül, és arra alkalmas.

 

/Nem tudni, hogy az ügyészség milyen súllyal vette be a Cz.-P börtönlevelezését, ahol leírták, hogy miként mártsák be a testvéreket!/

(2) Az okiratra vonatkozó rendelkezések irányadók az okiratból készült kivonatra és az olyan tárgyra is, amely valamely tény, adat valóságának, esemény megtörténtének, vagy nyilatkozat megtételének igazolása céljából a 115. § (2) bekezdésében megjelölt módon készült.

(3) A (2) bekezdés nem alkalmazható a 151. § (2) bekezdésében felsorolt dolgokra.

VI. Cím

A TERHELT VALLOMÁSA

118. § (1) A terheltnek módot kell adni arra, hogy a vallomását összefüggően előadhassa, ezt követően kérdések intézhetők hozzá. Ha a terhelt vallomása a korábbi vallomásától eltér, ennek okát tisztázni kell.

 

A nyomozás megszüntetése az együttműködő gyanúsítottal és a fedett nyomozóval szemben

 

  192. § (1) A bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja esetében az ügyész, illetőleg a nyomozó hatóság az ügyész engedélyével a nyomozást megszüntetheti, ha a bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható személy az ügy, illetőleg más büntetőügy bizonyításához hozzájárulva olyan mértékben együttműködik, hogy az együttműködéshez fűződő nemzetbiztonsági vagy bűnüldözési érdek jelentősebb, mint az, amely az állam büntetőjogi igényének érvényesítéséhez fűződik.

 

/Itt kérdéses Cz.A. tanuvédelmi szerepe, mert nemigen bővítette az ismereteit a nyomozó és vádhatóságnak!/

 

3) Az (1) vagy (2) bekezdés alapján a nyomozás nem szüntethető meg, ha az (1) bekezdésben meghatározott személy, illetőleg a fedett nyomozó más életének szándékos kioltásával járó bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható.

 

A vád módosítása

310. § (1) Ha az ügyész - a vád tárgyává tett és azokkal összefüggő tények tekintetében - úgy látja, hogy a vádlott más bűncselekményben bűnös, vagy más bűncselekményben is bűnös, mint amely miatt ellene vádat emelt, a 321. § (1) bekezdése szerinti tanácsülésig a vádat megváltoztatja, illetőleg kiterjeszti, vagy a vádirat kiegészítése végett a tárgyalás elnapolását indítványozza.

(2) A vád megváltoztatása esetén a bíróság a tárgyalást elnapolhatja, ha azt az ügyész vagy - a védelem előkészítése érdekében - a vádlott, illetőleg a védő indítványozza.

(3) A vád kiterjesztése esetén a bíróság a tárgyalást legalább nyolc napra a vádlott és a védő együttes indítványára elnapolja, vagy hivatalból elnapolhatja; illetőleg azt az ügyet, amelyre a vádat kiterjesztették, elkülöníti.

 

/ A védelem egyik védőjének határozott kérése ellenére nem kapta meg a védelem a fenti jogszabályban előírt felkészülési időt!/

 

A perbeszédek és felszólalások

315. § (1) Az ügyész a vádbeszédében, ha a vádlott bűnösségét megállapíthatónak tartja, a jogszabályokat is megjelölve, indítványt terjeszt elő arra, hogy a bíróság

a) a vádlottat mely tények alapján, milyen bűncselekményben mondja ki bűnösnek,

b) milyen büntetést szabjon ki, illetőleg intézkedést alkalmazzon,

c) milyen egyéb rendelkezést tegyen.

(2) Az ügyész a büntetés, illetőleg az intézkedés meghatározott mértékére nem tehet indítványt.

 

317. § (1) A felszólalások után a védőbeszéd következik. A védő perbeszéde után a vádlott is szót emelhet saját védelmére. Ha a vádlottnak nincs védője, e felszólalásra a perbeszédre vonatkozó szabályok [314. § (3) és (4) bek.] az irányadóak.

 

Az utolsó szó joga

319. § Az ügydöntő határozat meghozatala előtt az utolsó szó joga a vádlottat illeti.

 

A bizonyítási eljárás újra megnyitása

320. § A bíróság az ügydöntő határozat meghozatala előtt a bizonyítási eljárást újra megnyitja, ha ezt a perbeszédekben, a felszólalásokban, illetőleg az utolsó szó jogán elhangzottakban foglaltak miatt szükségesnek tartja.

 

A jogorvoslati nyilatkozatok

323. §

 

(3) A fellebbezésben olyan új tényt is lehet állítani és olyan új bizonyítékra is lehet hivatkozni, amelyről a fellebbező a határozat kihirdetése után szerzett tudomást. Olyan bizonyítást is lehet indítványozni, amelyet az első fokon eljárt bíróság mellőzött.

 

 

Kedves Olvasó! Remélhetőleg e kis válogatás segíti eligazodni a mai kis magyar valóságban.

 

   06.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Magyar Nemzet fotó

 

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 54
Tegnapi: 78
Heti: 210
Havi: 132
Össz.: 371 766

Látogatottság növelés
Oldal: Ki kit véd végül is?
Koszi-lap - © 2008 - 2024 - koszi-lapok.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »