Koszi-lap

Jog, jogtalanság, jogállamiság, cikkek publikációk, vélemények egy testvérpár hányattatásáról.Okulásul, mások épülésére. Bízva a megcsúfolt demokrácia helyreállításában.

tn_aid1973_20060605214247_816.jpg  

Magánzárka

 „Nincs megfelelően szabályozva annak eljárási rendje, ahogyan egy fogvatartott különleges biztonságú körletbe helyezhető, és hiányoznak a szükséges garanciák is, például a jogorvoslat lehetősége – állapította meg Szabó Máté egy panasz kivizsgálásakor. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa hozzátette: az elhelyezés fenntartására vonatkozó, megfelelően szabályozott és garanciákkal ellátott eljárási rend hiánya szemben áll az embertelen és megalázó bánásmód alkotmányos tilalmával, valamint a jogorvoslathoz való joggal.”

(forrás: MNO)

 

Ez az idézet akár Koszi Miklósról is szólhat/na. Nem tudni pontosan ki és miért fordult az ombudsmanhoz. Mert a magánzárka léte, nem léte, szükségessége talán nem megkérdőjelezhető. Mint a fegyelmezés egyik elemeként – nagyon rövid távra – még meg is indokolható.

 

Mi is a magánzárka funkciója? A fogvatartottak szabályszegéseinek egyik megtorló, büntetési alakzata. Ilyenkor a fogvatartottat rövid időre egy egyszemélyes, általában minimum alá redukált helyiségbe helyezik el. Időt és módot adva a meditálásra, hogy mégiscsak illik betartani a Bv. fogvatartottak számára előírt rendjét. Hogy valaki magánzárkába kerüljön, azt „igencsak ki kell érdemelnie”. Gyakorlatilag az egy óra kötelező sétát leszámítva 23 órát a sivár négy fal között kell eltöltenie annak, akit ide helyeznek. Elképzelhető, hogy pár nap után, milyen állapotba kerülhet egy ide helyezett fogvatartott.

 

Ám, mi a helyzet azokkal, akik nem fegyelmi ügye miatt kerül magánzárkába? Mert, Koszi Miklóst nem fegyelmi miatt tették magánzárkába az ország nyugati felén található fegyházban. Nem bizonyíthatóan,- a jelenlegi helyzetben, - az igazságszolgáltatás(?) egyik m végrehajtó szervének utasítására. És itt nem a bírói ágra gondolok! De a legnagyobb baj az, hogy nem tudni, mikor fog kezdődni a diósdi per másodfokú tárgyalása. Mert, addig valószínűleg Miklós marad a magánzárkában.

 

A belügyi és igazságügyi szervek tonnaszám gyártják az új törvényeket, szigorításokat. De, ilyen fontos témában csak porosodnak a szokásjogi esetek. Azért nem írok törvényeket, mert, mint az ombudsman is megjegyezte, semmiféle jogszabályi háttér nélkül, a végrehajtó hatalom bármelyik szerve kénye-kedvére úgy intézkedhet, ahogyan jól esik. Megalázva az ilyen helyzetbe került fogvatartottakat.

 

Azzal nem számolva, hogy tovább rombolják Magyarország hírnevét, és megint és folyamatosan megsértve olyan nemzetközi jogszabályokat, amelyeket a Magyar Állam is aláírt!

------------------------------------------------------------------

 

 

Az élet szép, az élet jó…

 Döbbenet, és – szerintem,- szakmai alkalmatlanságát bizonyította a magyar parlament az új Büntetőeljárási Törvény tervezetével. Ennyi, az élettől elrugaszkodott fikcióval nem találkoztam még. A végén, a 385 képviselőből 4, azaz négy fővel zárva az ülést. Ez is jelzi, hogy mennyire komolyak a képviselőink.

Kezdjük az elején, egy igencsak kiemeltnek számító üggyel, az un. Koszi klán ügyével. Ez az ügy most tart a második „felvonása” előtt.

 

  A törvényjavaslat célja a hatékony, gyors, az igazság szolgáltatására törekvő jogrendszer felépítése, a közbizalom fenntartása, a kiemelt ügyek hatékony és belátható időben lezárható jogszerű elbírálása. A módosítást az indoklás szerint az tette szükségessé, hogy a hazai eljárásjogi rendszer több évtizedes alkalmazása során olyan szakmai és gyakorlati hiányosságok mutatkoztak, melyek korrekciója halaszthatatlan.”

Nos, a fenti indoklás a második felében igaz, az első része pedig abszurd. Koszi Istvánt 2006 április 3-án fogták le. Április 6-án helyezték előzetes letartoztatásba. A 2008 április elsején kezdődő tárgyalásig a nyomozati és ügyészi szakban mindösszesen 421 perces kihallgatása volt. Ez lefordítva 7 óra 1 percet tett ki. Mindezek bizonyíthatóan megtalálhatóak a peranyagokban.  Én is onnan „ csemegéztem” ki az adatokat, többször leellenőrizve azok helyességét.

István ugyan csak a 25. rendű vádlott ebben az ügyben, annak ellenére, hogy „keresztapának, a banda fejének kiáltotta ki az ügyészség. Ha már ennyire „kvalifikált” személy István, vajon kinek is a hibája, hogy az előtte eltelt közel két év alatt csupán ennyi időt szánt a kihallgatására a nyomozó hatóság és az ügyészség?  Az új törvény mennyire fogja gyorsítani az ilyen típusú hozzáállással a szervek részéről a bírói szak felgyorsulását?

Még ennél is szomorúbb a következő idézet:

Az sem gyorsítja az eljárást, hogy a nyomozási bírót erőteljesen figyelmeztetik arra, hogy az előzetes letartóztatásról hozott határozatban ne kössön túl sok mindent a terhelt orrára, mert ha valaki tisztában van azzal, hogy pontosan mivel gyanúsítják, akkor veszélyezteti a rendőrség és az ügyészség speciális nyomozástaktikai érdekeit. Ez egyébként burkoltan azt is jelenti, hogy Magyarországon egy bűncselekmény elkövetésével meggyanúsított személynek nincs joga pontosan tudni, hogy mi miatt indult ellene eljárás, és azt milyen bizonyítékok támasztják alá, azaz legalábbis a nyomozás befejezéséig nincs joga a tisztességes eljáráshoz.”

Vajon miféle speciális nyomozástaktikai érdekeket sérthetnek? A fenti ügyben inkább engednek futni egy közismert bűnözőt, csakhogy terhelő vallomást tegyen a testvérpárra! Ez milyen érdek vajon?

E résszel csupán az alábbi, Magyarország által is ratifikált szerződéseket sértik meg, törvényesítve a törvénytelenségeket:

- a Magyar Köztársaság Alkotmányát,

- az Emberi Jogok Egyetemes Szabályát,

- a Genfi egyezményt.

Így nem csak a hazai elvárt, és elfogadott normatívákat, hanem a nemzetközi megítélésünket is pellengérre állítva. Negatív irányba, aljas pártpolitikai céljaiknak alávetve magát az EMBERISÉGET!

Óriási hiba, hogy a 2003-ban hatályba lépett Be. Már igencsak szűkítette a védelem jogát, amelyet ezzel a törvénnyel szinte meg is szüntetnek.

Így, bárkit, bármikor lecsukhatnak, anélkül, hogy tudná azt, hogy vajon mivel is vádolják meg a szerencsétlent! Mert korlátlan a lehallgatás, a megfigyelés. Ez lenne vajon a demokrácia?

---------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

Tényszerűen

  Valami tényleg akadozik a mai magyar jogszolgáltatás területén. Mert mivel is magyarázható az a tényhalmaz, amelyet képes volt a Fellebbviteli Főügyészség hivatalos átiratában leírni a Fővárosi Ítélőtáblának, amely jogosult a diósdi kettős gyilkosság és az olajlopások másodfokú elbírálásában. A hat és negyedoldalas beadvány tananyag is lehetne a jogi egyetemeken. Mármint, miként nem szabad/na leírni az ügyészségi álláspontokat a fellebbezések megtámogatására, vagy cáfolatára.

 

Kategorikusan megállapítja, hogy a védői fellebbezések alaptalanok. Ennyi és semmi más. Ráadásul a továbbiakban következetesen önellentmondásos az egész iromány. Ráadásul egy igen komoly ténybeli tévedéssel indít az első oldalon a Tisztelt Fellebbviteli Főügyészség. Azt írják, hogy a Pest Megyei Bíróság, mint elsőfokú bíróság 2010. július 12-én kihirdetett ítélete… Nos, aki az adott napon ott volt az ítélethirdetésnél, az tudja, hogy mindezen esemény 2010. június hó első napján, azaz elsején történt! És nem közel másfél hónappal később.

 

Itt meg is állhatnánk azzal, hogy a továbbiak sem lehetnek ezek után relevánsak, amit leírtak. Mert mennyire lehet komolyan venni egy főhivatal ténykedését, ha már ilyen alapvető tényt nem tud a helyén kezelni? Egy olyan főhivatalét, amely emberi életek felett tudja befolyásolni az eljáró hatóságokat, életeket tönkretéve. Most lehetne moralizálni az ügyészi esküvel, de nem teszem, mert semmi értelme. De nem teszem azért sem, mert nincs értelme. Ma, Magyarországon kiemelt szerepet szán magának az ügyészség azzal, hogy az elképzelt teóriáikat át akarják verni, és nem tudni, hogy miért? (Sejtem, hogy az eredményességi mutatók javítása céljából).

 

A Koszi testvérpár szempontjából, a kapott 18 és félévet kevesli az ügyészség. Súlyosítási kérelmét úgy adta be, hogy éremi indoklás csupán annyiból áll, hogy ez az ítélet nem elég elrettentő, és a társadalmi igény nagyobb büntetést vár.

Azokról a tényekről egyetlen szó sem esik, pl., hogy miért utasítottak el több fontos tanút, akik igazolhatták volna a testvérek állításait! Azokról sem, amely a bizonyítási eljárás utolsó napján hangzott el a tanácsvezető bíró szájából, hogy az addig benyújtott bizonyítási anyagokat kategorikusan elutasítja, kizárja. Így, azokat a továbbiakban nem lehet felhasználni.

Ennek ellenére az első fokú ítélet írásos indoklásában a terhelő adatok tekintetében ezekre hivatkozott a bíróság!

 

A beadvány hivatkozik a fegyveregyenlőség elvére is. Csupán annyi a gond, hogy a védelem indítványainak a zömét simán lesöpörték a tárgyaláson. Például a különösen védett tanú esetében. Vagy a védelem által kért tanúk sorozatos mellőzésével. Egyik ügyészség sem vette figyelembe azt a kötelezően alkalmazandó tételt, hogy a teljes bizonyítással nem bizonyított tényeket a vádlottak javára kell megítélni. Ennyit a fegyver egyenlőségről.

 

Hiányos az ügyészi beadvány a testvéreket érintő közvetlen bizonyítékok esetében is. Azért, mert ilyenek nem is léteztek. Amelyek vannak, azok közvetettek, és nem bizonyítottak. Mert mennyire lehet komolyan venni Cz. Attila terhelő vallomásait, amelyeket a kebelbarátja P. István erősített csak meg közvetlenül. És azt is tudni, hogy miért. Elég elolvasni a kettőjük börtönbeli levelezéseiből a Jól jövünk ki című levelet. Amelyben P. István felvázolja a lebukásuk utáni közös védekezési taktikájukat és a stratégiájukat. Amit az első fokú ügyészség megerősítésnek szánt, Sz. Károly és B. József állítottak a testvérekről, azok csak a Cz Attilától kapott információkon alapulnak. A vád erre alapozta a testvérek „bűneit”. Valamint a megbukott különösen védett tanú állítására, amelyet kategorikusan tagadtak még Cz. Attiláék is!

A bíróság első fokon hét évet szabott ki az elsőrendű Sz. Károlyra. Arra, aki tevékenyen részt vett – bizonyítottan-az olajozásban, pénzszállító elleni támadásban, zsarolásban és egyéb bűncselekményben. A Fellebbviteli Főügyészség ezt az ítéletet rendben lévőnek találja, nem kér súlyosítást. A testvérek ellen ilyen konkrét bizonyítékok nincsenek, csupán Cz. Attiláék vallomásai, és bizonyos lehallgatási jegyzőkönyvek alapján mégis 18 és fél évet sóztak rájuk. Ám, a Fellebbviteli Főügyészségnek ez is kevés, súlyosítást kérnek a testvérekre. Sem a régi bizonyítékok tárgy és tényszerű megerősítése, sem új terhelő adatok nem szerepelnek a beadványban. Csupán egy mondatrész a Büntetőeljárási Törvényből: „ nem elég a büntetés mértéke a társadalom megvédésének érdekében”.

 

A lehallgatások. A nemrégiben kibukott NBH-s lehallgatási ügy kapcsán felvetődik a lehallgatások törvényességének a kérdése is. Az első fokú írásos indoklástárgyszerűen rögzíti a testvérek ellen elrendelt lehallgatás elrendelését 2005. decemberétől, ám, csak egy utalással intézi el a 2004 márciusától történt lehallgatásokat. Olyan megjegyzéssel, a bíróság leellenőrizte azok törvényességét. Ez az az eset, amikor azt lehet mondani, hiszem, ha akarom. Ha 2005-nél léteztek ügyirat számok, elrendelői határozatok számai, akkor 2004-ről miért nincsenek?  A nyomozás során miként látta el a kötelező felügyeletet az ügyészség? És a Fellebbviteli Főügyészség az eltelt egy év alatt foglalkozott-e ezekeknek a lehallgatásoknak a törvényességével?

 

Merem állítani, nem. Még két gondolat. A nyomozás során történt eljárási szabálytalanságokról egyetlen szó sem esik. Igaz, a Főügyészség elismeri, hogy történtek szabálytalanságok, iratellenességek. Csak úgy nagyvonalúan.

 

Ám a beadvány „gyöngyszeme az, amikor a Fellebbviteli Főügyészséget jegyző ügyész olyan törvényhelyet citál a beadványban, amely köszönő viszonyban sincs a tárgyalt bűnügy valódi tartalmával! Felvetődik a gondolt, egyáltalában elolvasta e valaki a durván 90 ezer oldalas anyagot?

 

Ezek után talán már szót sem érdemel, hogy a vádtanújává avanzsáltatott bűnözőt nemes egyszerűséggel átkeresztelik. Zsoltból Józseffé.

 ----------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Megszületett a következő…

 Pár nappal és egy évvel ezelőtt, 2010. június elsején megszületett az elsőfokú ítélet a Pest Megyei Bíróságon a diósdi kettős emberölés és egyéb bűncselekmények ügyében. Ahol is egy vádlottat felmentettek, egyet életfogytiglanira ítéltek.

 

A Koszi testvérpár igencsak súlyosnak mondható 18 és félévnyi fegyházbüntetést kapott. Igaz, a – megítélésünk szerinti – a valódi „keresztapa” és a végrehajtó másfél évvel kaptak többet a testvéreknél. Természetesen, az ítélethirdetés után, mind a két oldal fellebbezett az ítélet után.

 

Az eltelt egy évet kihasználta a Fellebbviteli Főügyészség. És megalkotta a javaslatát a Fővárosi Ítélőtáblának. Amelyből, amint várható volt, fő szempont az, hogy az Ítélőtábla súlyosbítsa a testvérpár eddig sem csekély büntetését. No, meg a többiekét, akikre még rá akarnak sózni jó pár évet. Idáig ez a folyamat természetes, és várható is volt.

 

Ám ami a legsúlyosabb az előterjesztésben egy – már-már dicsőítésnek tűnő, - megjegyzés. Az, amelyben az egyik, vád által favorizált tanú „mennybe menesztése” van, szép jogászi nyelvezettel megfogalmazva. Olyan tanúé, akit 2007-ben olajlopáson kaptak el a rendőrök, és két-három hónapi előzetes után nyomozói javaslatra, ügyészi jóváhagyással felmentettek a vád alól, és egyből kiemelt tanúvá avanzsáltatták.

 

Ez a tanú vallotta azt, hogy 50 milliót kapott a vezeték kiépítésében és beüzemelésében játszott szerepéért. Ezt a pénzt azonban nem a Kosziéktól, hanem a valódi vezértől és a helyettesétől kapta. Azoktól, akiknek az ítéletét tudomásul vette az ügyészség!

Nem tudni, miért lett mellékes tény a hatóságoknak, hogy ez az illető már 2000 környékén a hatóságok látókőrében volt, szintén olajlopások miatt. Tehát, nem minősítve senkit és semmit, érdemes volt a tanúnak úgy beszélni, ahogyan ezt valakik elvárták. És szabad emberként éli életét napjainkban.

 

Döbbenetes, hogy egyre államibbak az államnál egyes hatóságok. Olyan tényeket semmibe véve, mint azt a legutóbbi tényt, amelyben a Strassburgi Emberjogi Bíróság elmarasztalta a Magyar Államot, és 2,5 millió forint kártérítésre kötelezték, a Csüllög ügy kapcsán. Szabálytalan fogva tartás miatt.

 

Egy ilyen nemzetközi ítélet a felperesnek igazságot szolgáltat, ám, egyben igencsak lejáratja a Magyar JOGRENDSZERT, és az országot!  Főleg úgy, hogy a rendőrség szabályszerűnek tartja még ma is a cselekedetét. Azt, amivel az Egyetemes Emberjogi Egyezményt sértették meg. Amit Magyarország is aláírt, ezzel kötelezően elfogadva az abban rögzített törvényeket.

 

Ez a mai Magyarország, és így zajlik továbbra is a jogszolgáltatás, az igazság-szolgáltatás helyett!

----------------------------------------------------------------------------

 Baj van, de nagyon!

 

 Négy hónappal ezelőtt jogerősen felmentették Kaiser Edét a móri vérengzés vádja alól. Ennek ellenére volt barátnőjének és szüleinek még mindig hamis tanúzás miatt kell bíróság elé állniuk.

 

Kaiser Ede volt barátnője és a lány családja öt éve arra vár, hogy végre kiderüljön az igazság. Ugyanis ennyi ideje vádolják őket hamis tanúzással a nyolc halálos áldozatot követelő móri vérengzés ügyében. Bár Weiszdorn Róbertet, az egyik igazi tettest már életfogytig tartó fegyházra ítélték és Kaiser Edét is jogerősen felmentették, a család ellen még mindig nem szüntették meg az eljárást. A lánynak és a családjának semmilyen bűne nincs, ők csak az igazat vallották. Az igazságért pedig akár 2-8 évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetik őket, ha a tények ellenére is úgy véli a bíróság, hogy hamisan tanúztak.
A volt barátnő még 2004-ben azt vallotta: a móri vérengzést előtti éjszakát Kaiser nála töltötte, majd másnap 13 óra körül együtt mentek nadrágot vasaltatni. A lány apja pedig úgy nyilatkozott, hogy a bankrablás napján napközben hazament, és Kaiser a nappalijukban rövidnadrágban ebédelt.

(Mintha ismerős lenne a sztori, lásd a Kosziék ügyében előforduló anomáliákat!)

– A vádiratban még mindig az áll, hogy arra az időre, amíg Kaiser Ede a móri bank ajtajában állt, ügyfeleim hamisan igazoltak neki alibit – mondja dr. Parti Ágnes, a család védőügyvédje. – Legalábbis semmilyen értesítést nem kaptam arról, hogy a vádat módosították volna. A családnak át kellett élnie, hogy az igazságot mondták, mégis úgy beszéltek róluk, mintha bűnösök lennének. Kasier Ede volt barátnője otthagyta az iskolát, mert ujjal mutogattak rá. Előállhat az a helyzet, hogy az ügyész kéri, ejtsék a vádat. A családnak ez minden vágya.

Az ügyet ma (pénteken) reggel tárgyalja a Pesti Központi Kerületi Bíróság.
Cs. R.

 

A riporthoz érkezett hozzászólásokból:

 

Sulis

2011-05-13 09:05:24

Megáll az ember agya! Az igazi bűnösök elítélése után évekkel mentették fel Kaisert, s ennyi év után még az igazat nyilatkozókat citálják bíróság elé? Nem fizetnek az igazi nyomravezetőnek, az igazat nyilatkozó szemtanúkat pedig hamis tanúzásért akarják elítélni!

vacsi

2011-05-13 17:54:57

Mocskok! Engem az érdekelne, miért nem vállalnak a bírók is felelősséget döntéseikért! Ha valakinek tönkreteszik az életét egy hibás ítélettel, felelősségre kellene vonni őket, megbüntetni, és kártérítést fizettetni velük

(forrás: Bors Online.hu)

 

Tömören ennyi jelent meg a tegnapi hírekben, médiákban. Többször el kellett olvasnom, hogy higgyek a szemeimnek. A XXI. században, a „demokráciában” ilyenek komolyan fordulhatnak elő. Hogy miért és miként, azt  egyetlen hivatalos szerv nem próbálja elmagyarázni. Nem próbálják, mert az ilyen esetek megmagyarázhatatlanok. Valakik nagyon nagyot hibáztak eddig is, ám én félek, hogy az ilyen hibákat képesek még felülmúlni!

 

Mi lehet az alapvető gond az ilyen hibák elkövetésére? A „szentség hit” a megítélésem szerint. Mert egyesek azt hiszik, ha valamit kimondtak, azt végig kell vinni. Kerül, amibe kerül alapon. Itt az ügyészség foggal – körömmel ragaszkodik az első variációjához, azaz a tanúk hamisan vallottak a nyomozati és a bírói szakban. Szentnek, tévedhetetlennek képzelik magukat.

Pedig az élet bebizonyította, hogy nem vallottak hamisan, sőt! Képesek voltak az igazságot elmondani. Mire alapozom, hogy igazat mondtak? Semmi másra, mint a négy hónappal ezelőtti, Kaiser Edét mentesítő bírósági döntésre. Amelyből világosan kiderült, hogy Kaiser még Mór közelében sem járt. A szerencsétlenek, akiket most le akar ültetni az ügyészség –bírói segédlettel, következetesen kitartottak, kitartanak a vallomásuk, az igazság mellett. Csak sajnos, egyeseket pont az igazság nem érdekel! Pedig az igazságra esküdtek fel!!!

Az ügyészségnek, a Kaiser móri felmentése után csupán ejteni kellett volna a vádat, és netalán sűrűn elnézést kérni a most megvádolt négy embertől! Az ember attól tud ember maradni, hogy képes belátni és elismerni a tévedéseit, hibáit. Ám, az igazságügy területén nagyon sok ember csupán ezt a tényt nem ismeri. Viszont, ha erre képtelenek, akkor semmi keresnivalójuk az igazságszolgáltatás területén!

 

Itt lenne az ideje, hogy rendet tegyenek az ilyen területeken is! Ideje lenne a Btk - ba bevenni azt a törvényt, hogy amennyiben jogerősen kiderül az igazság, amely a vádtól eltérő, akkor teljes körű erkölcsi és anyagi felelősség terhelje a nyomozóhatóságot, ügyészséget és a hibázó bírósági eljáró tagokat.

 

Szerintem, az ilyen esetben lecsökkenne az állítólagos 10 %-os hibahatár! Amely, szerintem jóval magasabb, mint, amit a igazságügyi minisztériumi hivatal bevall előttünk!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 23
Heti: 186
Havi: 755
Össz.: 371 534

Látogatottság növelés
Oldal: Kedves Olvasó!
Koszi-lap - © 2008 - 2024 - koszi-lapok.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »